Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli hafif ticari araca (eLCV) nasıl sahip olabilirim?

Firmamız, şimdilik sadece kurumsal firmalar ve kamu kurumlarına hizmet vermektedir. Perakende satışımız ilerleyen dönemlerde gündeme gelebilecektir.

Hangi hafif ticari araçları elektrikliye dönüştürüyor sunuz?

BD, İtalya ve Türkiye’deki tesislerinde 0 km Fiorino, Scudo, Ducato, Kangoo ve Trafic modellerinin koltuklu ve kargo tipi araçlarını elektrikliye dönüştürmekte ve satışa sunmaktadır.

İkinci el araçları elektrikliye dönüştürebilir misiniz?

Firmamız sadece yukarıda belirtilen modellerin 0 km araçlarını elektrikliye dönüştürmekte olup, ikinci el araçları veya farklı modelleri elektrikliye dönüştürmemektedir.

Kurumsal firmalara satış şartlarınız nasıldır?

Satış: Kiralamanın mümkün olmadığı durumlarda, elektrikli araçlarımız 60 ay vadeli olarak satılabilmektedir. Ayrıca pil sistemi de bu süre için kiralanmaktadır.


Kiralama: Gerekli lojistik belgelerine sahip firmalar elektrikli hafif ticari araçlarımızı kiralayabilmektedir. Ayrıca binek sınıfındaki Fiorino, Kangoo, Scudo ve Trafic in 7+1 modelleri kiralanabilmektedir. B u araçlarda da kiralama süresi 60 aydır.

Firmamız elektrikli araçlarımızla ilgili, kurumsal müşterilerinin kullanımına uygun bir paket oluşturmakta ve bu paket dâhilinde kiralama ve/veya satış koşullarını belirlemektedir. Konuyla ilgili olarak lütfen firmamız yetkilisi ile temasa geçiniz.

Araçların satıldığı durumlarda garanti süresi nedir?

60 ay vadeli satışlarımızda elektrik donanımı ve batarya ile ilgili garantimiz 60 ay olup, aracın değişmeyen parçaları için baz araç üreticisinin garanti şartları geçerli olmaktadır.

Elektrikli araçları nasıl şarj edeceğim?

Fiorino ve Kangoo modelleri 220 V luk normal bir prizden, diğer modellerde 380 V luk sanayi tipi prizlerden şarj edilebilmektedir.
Ayrıca, sayıları gün geçtikçe artan, BD Otomotiv’in alış veriş merkezleri, otopark alanları gibi ortak alanlara kurmakta olduğu normal ve hızlı şarj istasyonlarından da şarj etmeniz mümkün olabilecektir.

Aracın satın alınması veya kiralanması durumunda elektrik kullanımı ne şekilde olacak?

Her iki sistemde de müşterilerimizin talep etmesi durumunda, anlaşılan aylık km için elektrik ihtiyacı, BD Otomotiv’in her araç için müşteri otoparkına kuracağı bir şarj ünitesi ve İstanbul genelinde kurulmuş ve kurulmakta olan şarj noktalarından ücretsiz olarak karşılanacaktır. BD Otomotiv, her aracın söz konusu noktalarda şarj edebilmesi için uygun kabloları temin etmektedir.

Araçlar kaç saatte şarj olmaktadır?

Araçların %100 şarj olması için gereken maksimum süre 8 saattir. Bu işlem, yukarıda belirtildiği gibi BD Otomotiv’in firma otoparkına kurduğu şarj noktası ve/veya İstanbul genelindeki BD Otomotiv’e ait şarj istasyonlarından yapılabilmektedir. Araçların gün içinde tamamen dolması beklenmeden, daha kısa süreli şarj edilebilmesi de mümkün olup şarj edildiği süre paralelinde menzil kazanmaktadır.
 

Ayrıca müşterimizin gün içinde aracın standart menzilinden daha fazla menzile gerek duyulması durumunda araçlarımıza takılabilen hızlı şarj üniteleri ile kurduğumuz hızlı şarj istasyonlarından Fiorino ve Kangoo’nun 30 dakika, Scudo, Trafic ve Ducato nun 45 dakikada  %20 den %80 doluluğa kadar şarjı mümkündür.
 

Aracın gün içinde sık sık şarj olması pil ömrünü azaltır mı?

Araçlarımızdaki bataryalar aracın içindeki batarya yönetim sistemi ile denetlenmekte olup, bataryalar üreticisinin verdiği garanti süresince sorunsuz olarak şarj edilebilmektedir. Ayrıca araçlarımız batarya sistemi kullanım süresi boyunca, kullanıcı haricinde oluşabilecek arızalara karşı BD Otomotiv’in garantisi altındadır.

İstanbul dışındaki şehirlerde hizmet veriyor musunuz?

2011 yılında sadece İstanbul’daki müşterilerimize hizmet vermeyi, 2012 yılında ise başta Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olmak üzere farklı şehirlerde de şarj noktaları kurulumu ve satış noktalarımızı aktif hale getirmeyi hedeflemekteyiz.

Araçlarınızla deneme yapabilir miyiz?

İstanbul Koşuyolu’ndaki merkezimizde farklı modellerde araçlarımız bulunmaktadır. Hafta içinde randevu alarak deneme sürüşü yapmanız mümkündür.

Araçların elektrikliye dönüşmesi sonucunda iç hacim ve istiap haddi değişmekte midir?

İç hacimlerde herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Bununla birlikte, bataryaların ağırlıklarından dolayı istiap hadlerinde araç tiplerine ve kullanılan batarya güçlerine bağlı azalma söz konusudur. Detay bilgileri araçların teknik özelliklerinden bulabilirsiniz.