Altyapı

BD Otomotiv tarafından farklı alanlarda kullanılmak üzere çeşitli güçlere (kW) sahip cihazlar ile şarj altyapısı kurulumuna başlanmıştır. Kurulan şarj altyapısı BD Otomotiv tarafından satılan araçlar dışında önümüzdeki dönemde satışına başlanacak yeni marka ve modellerin de faydalanabileceği standarda sahiptir.

Bu konudaki teknolojik gelişmeleri ilk günden itibaren izleyen BD Otomotiv, özellikle DC hızlı şarj konusunda dünyadaki ana otomobil ve şarj cihazı üreticilerilerinin desteklediği CHAdeMO standartına uyumluluğu esas almaktadır. BD Otomotiv, CHAdeMO üyesi olan Türkiye'deki ilk ve tek kuruluştur.
 
Elektrikli araçlarda kullanılan bataryalar farklı teknolojilerle üretilmekte ve yüksek maliyetleri nedeniyle de sınırlı kapasitelerle  kullanılmaktadır. Örneğin tam şarjla 110 km menzile sahip tipik bir elektrikli aracın 20kWh'lik bataryası, hızlı şarj teknolojisi ile %20'den %80 doluluğa 30 dakikada çıkabilmektedir.
 
BD Otomotiv tarafından kurulan şarj istasyonları BD ŞARJ noktası olarak adlandırılmakta ve yüksek güvenlik standartları ile donatılmaktadır. Cihazlara erişim sadece yetkilendirilmiş kartlarla sağlanabilmekte ve araç-cihaz bağlantısı var olduğu sürece enerji transferi gerçekleştirilmektedir.
 
BD ŞARJ istasyonları uzaktan ve merkezi olarak yönetilmekte, akıllı şarj (smart charging) teknolojisi sayesinde elektrik kullanımının en ucuz olduğu saatlerde tüketilmesini sağlamaya yönelik hizmet vermektedir. Bu sayede ülkemizin elektrikli araç kullanımından dolayı ek enerji üretmesinin mümkün olduğunca önüne geçilmesi hedeflenmektedir. 
 
BD Otomotiv, elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonlarını ihtiyaç doğrultusunda aşağıdaki yerlerde ücretsiz kurmaktadır:
• Alışveriş merkezleri
• Ofis binaları
• Rezidans, müstakil evler
• Özel otoparklar
• Kültürel faaliyet alanları
• BD Otomotiv'den araç alan kurumsal müşterilerin ihtiyaç duyduğu yerler

Bu ve benzeri otopark yerine sahip olanlar ve şarj altyapısı kurulumu için yer tahsis etmek isteyenler info@bdoto.com adresine mesaj yazarak iletişime geçebilirler.